24
212166

SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 266 EUR
187 - 281 USD
Klubbat pris

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Ametistfärgad och oval, skål med plan botten och fat med utsvängt brätte, fjäll- och fasettslipad dekor. Signerad Orrefors. G.A. 76. 1929 på både skål och fat. Höjd 12 cm, längd 38 cm.

Kantnagg på skål och fat.

Proveniens

Gunnar Hävermarks samling, nr 175.