24
212166
SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.

Ametistfärgad och oval, skål med plan botten och fat med utsvängt brätte, fjäll- och fasettslipad dekor. Signerad Orrefors. G.A. 76. 1929 på både skål och fat. Höjd 12 cm, längd 38 cm.

Kantnagg på skål och fat.

Utropspris:

2 000 - 3 000 SEK

217 - 326 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Gunnar Hävermarks samling, nr 175.

Kontakta specialist
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20