269
200080

VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 76 x 58 cm. Signerad PF GYNNING (Pinton Frères, Lars Gynning). Aubusson omkring 1950.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
355 - 444 EUR
370 - 463 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Polykrom komposition i övervägande grönt med exotisk dansare.

Obetydligt slitage och smutsig.

Jämför "Catherine Dunham-baletten" Bukowskis moderna + contemporary & design, auktionskatalog nr 523, våren 2002. Denna vävda tapet såldes för 38.000kr.

Lars Gynning inspirerades mycket av Catherine Dunhams koreografi och översatte de dansande rörelserna i textila kompositioner påminnande om de rituella danserna från Trinidad och Martinique.