298
222307

MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
383 - 479 EUR
433 - 542 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Mittfältet indelat i fyra fält med polykroma mytologiska scener. Mittmedaljong med Irans karta och inskription. Lejongul huvudbård med reserver med porträtt, historiska scener, byggnader, monument och inskriptioner. Ytterbården med antikviteter.

Något slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck.