348
219700

SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Oval, nedåt avsmalnande. Graverad stiliserad dekor av nakna kvinnor med slöjor och växter. Signerad Orrefors. Gate.147.1930. I botten graverat spegelmonogram. Höjd 11,5 cm, längd 37,5 cm.

Kantnagg.

H. Ricke, U. Gronert. Glas in Schweden 1915-60. München 1986, katalognummer 76, sid 84.

Formgiven 1920.