Prenumerera på vårt nyhetsbrev

348
219700
SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
Simon gate, skål med underfat, orrefors 1930.

Oval, nedåt avsmalnande. Graverad stiliserad dekor av nakna kvinnor med slöjor och växter. Signerad Orrefors. Gate.147.1930. I botten graverat spegelmonogram. Höjd 11,5 cm, längd 37,5 cm.

Kantnagg.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 630 - 2 174 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK

H. Ricke, U. Gronert. Glas in Schweden 1915-60. München 1986, katalognummer 76, sid 84.

Övrigt

Formgiven 1920.

Kontakta specialist
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20