410
225806

GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
580 - 773 USD
Klubbat pris
4 800 SEK

Ljusblå botten med benvita fält och bordyrer med polykroma blombuketter, festoner och kartuscher. Kappan med profilerad kant med snörmakerier. Aubusson, Frankrike 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. Fodrade. Gardinerna ca 333 x 124 cm vardera. Kappans höjd 100, bredd 253,5 cm.

Smutsiga, smärre fläckar, ställvis något blekta, obetydliga skador.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

488. Brosch med pärlor och diamanter, C.E. Bolin, St Petersburg 1899-1908, Sofia Schwan.
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK