410
225806

GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
4 800 SEK

Ljusblå botten med benvita fält och bordyrer med polykroma blombuketter, festoner och kartuscher. Kappan med profilerad kant med snörmakerier. Aubusson, Frankrike 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. Fodrade. Gardinerna ca 333 x 124 cm vardera. Kappans höjd 100, bredd 253,5 cm.

Smutsiga, smärre fläckar, ställvis något blekta, obetydliga skador.