415
225818

GARDINER MED GARDINKAPPA, gobelängteknik, Louis XVI-stil, Aubusson, Frankrike 1800-talets andra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Ljusblå botten med benvita fält och bordyrer med polykroma blombuketter, festoner och kartuscher. Kappan med profilerad kant med snörmakerier. Fodrade. Gardinerna ca 263,5 x 120,5 (vardera), kappa h 104 b 403,5.

Smutsiga, smärre fläckar, ställvis något blekta, obetydliga skador.