443
225389

BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Delvis bemålat siden med polykroma broderier av kyrka och kyrkogård vid vattendrag med bro. Med samtida rektangulär ram 30,5 x 35 cm.

Smärre fläckar. Ommålad ram med sprickor och nagg.

Proveniens

Enligt uppgift såld 1890 av banvakten C. Lundberg vid Ultuna Lantbruksinstitut.