446
222632

BORDSGARNITYR, 3 delar, porslin och förgylld brons. Louis XVI-stil. 1800/1900-tal.

Utropspris
8 000 SEK
759 EUR
869 USD
Klubbat pris
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Bestående av bordspendyl och lockurnor ett par. Bordsuret med rund urtavla inskriven i postament med polykromt bemålad scen av elegant par. Rik bronsdekor av vinfestoner, sittande putto,m.m. H 39. Lockurnorna med polykromt blomstermåleri samt genombrutna hänklar, krönande kotteknopp på rikt skulptrat postament. H 31.

Urtavlan skadad. Nyckel saknas. Nyckel saknas.