496
226629

DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Blå botten med broderier och applikationer. Mittfältet med alliansvapen från 1819 mellan Stafs von Post och Christina Sofia von Ungern-Sternberg inom ramverk. Bred bordyr med fält innehållande granatäppelmönster. Bårder med blomrankor. Fodrad.

Några delar från 1800-talets andra hälft. Något slitage, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Stafs von Post (adliga ätten #687) och Christina Sofia von Ungern-Sternberg (friherreliga ätten #54) ägare av Äs i Julita socken. Tv-serien "Famna livet" handlar om denna familj.