605
225060

SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris

Fanerat med valnöt, valnötsrot och alm. L 88,5, b43, h 75. Utfällt 86,5x89, h 72.

Fanerskador, renoverade gångjärn.

Proveniens

Esplunda Gård. Märkt med senare etikett under skiva "Detta spelbord har tillhört överste friherre Nils Djurklou f. 1727 d. 1801 gift med Ulrica Catharina Mörner".