218078

72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.

Mörkblått siden med polykroma broderier och guldtråd av insekter, pioner och andra blommor. Kantband med blommor.

Smärre fläckar och skador.

Följerätt
Nej
Proveniens

Annie och Gustaf Wallenberg. Gustaf Wallenberg var svensk ambassadör i Kina och Japan 1905-12.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK/435 - 652 EUR
Klubbat pris
9 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto