72
218078
JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.

Mörkblått siden med polykroma broderier och guldtråd av insekter, pioner och andra blommor. Kantband med blommor.

Smärre fläckar och skador.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

435 - 652 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Proveniens

Annie och Gustaf Wallenberg. Gustaf Wallenberg var svensk ambassadör i Kina och Japan 1905-12.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12