72
218078

JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 526 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Mörkblått siden med polykroma broderier och guldtråd av insekter, pioner och andra blommor. Kantband med blommor.

Smärre fläckar och skador.

Proveniens

Annie och Gustaf Wallenberg. Gustaf Wallenberg var svensk ambassadör i Kina och Japan 1905-12.