95
218485

BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
13 500 SEK

Förgylld och försilvrad brons och mässing. Urhus i form av klippa på rikt dekorerat postament med egyptiserande dekor. Krönande orientalisk krigare till häst. Höjd 52, bredd 36 cm. Pendel medföljer.

Färsilvring ställvis sliten.