95
218485
BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.

Förgylld och försilvrad brons och mässing. Urhus i form av klippa på rikt dekorerat postament med egyptiserande dekor. Krönande orientalisk krigare till häst. Höjd 52, bredd 36 cm. Pendel medföljer.

Färsilvring ställvis sliten.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

652 - 870 EUR

Klubbat pris:
13 500 SEK