Eclectic Auktion S197

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
38LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.1 st ljusmanschett saknas.
124LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g.
149KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
213DEKORELEMENT, enligt uppgift från palats i Jakarta, 1800-tal.Troligtvis 1800-tal
277JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896.Nytt utrop 15 000-18 000 kr
317BRICKA, silver. Ryssland 1809.Vikt 647,8 gr
328BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.Låset i mittlådan kärvar något
367CARLO MADERNO Efter, "Hercules och Antaeus".Efter Stefano Maderno
425METTE PETRI, ”Cathedral”.Stötskada på duk
478ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.Siden. Reva på en av axlarna.
510ANSEL ADAMS, Edward Weston.Ej signerad, endast stämplad "Photograph by Ansel Adams made with the Hasselblad camera" a tergo.
570JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.Vikt 2200 gr
579AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.Firing defect to base

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
61SKÅLFAT, porslin. 1900-tal.
79SNUSFLASKOR, 3 st, ben. Kina 1900-tal.
88LARS HILLERSBERG, "Berlin".
103KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.
195ALMIR DA SILVA MAVIGNIER, "Flach und konvex".
275VÄVD TAPET. 118 x 84,5 cm. Signerad GYNNING MTP fino (Lars G., Manufactura de Tapeçarias de Portalegre/Portugal).
278LÄSLAMPA/LITOFANISKÄRM, silver och biskvi. C.Hammer, Stockholm 1864.
280TAZZA. silver. G.Möllenborg, Stockholm 1885.
281KORG med GREPE, silver. A. Zethelius, Stockholm 1838.
283STRÖSOCKERSKÅL med LOCK, silver. M.Nyberg, Stockholm 1798.
332KUVERTTALLRIKAR, 12 st, sterling. Sv kontrollstmplr. Vikt 5,8 kg.
399Utan titel.
508SALTKAR, erotiskt motiv.
537LADISLAS PIERRE KIJNO, blandteknik, sign.
574MARIA MIESENBERGER, "Utan titel ( Tacksam)".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
51AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.