Eclectic Auktion S197

586 föremål
105. TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
800 SEK
109. KOLORERADE GRAVYRER, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Karl Witholm, Orientalisk kvinna.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
118. BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 SEK
119. CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
120. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
122. IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
125. Anders Zorn, "Dalälven".
125. Anders Zorn, "Dalälven".
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
126. PG Thelander, Naken kvinna med tomte.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
127. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
129. PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER,  12 st.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132. CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 4 000 SEK
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
141. Peter Dahl, Utan titel.
141. Peter Dahl, Utan titel.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
143. LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
145. KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
146. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
147. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
151. REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
152. MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
Klubbat pris
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
153. SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
155. BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
156. Nils Fougstedt, Leda och svanen.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
159. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris
1 030 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
160. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
163. Gerda Palm, Naken modell.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
166. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
168. AFFISCH samt KATALOG, "Erotic art", Lunds konsthall 1968.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
171. KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
172. KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
177. LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
178. SPEGELLAMPETT,  B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
179. Allen Jones, "Magic Moment".
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
180. MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
181. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
182. BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
183. KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
184. TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
187. BERNHARD PRINZ, fotografi.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
188. MASK, Afrika 1900-tal.
188. MASK, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
191. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
192. BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
193. KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
194. KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
196. KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
197. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
203. TÄCKE, två delar. Rölakan. 171 x 61 cm vardera. Skåne 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
204. BRODERI. Antikt Suzani. 208 x 176 cm. Uzbekistan.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK