Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
315. MATTA, semiantik/ Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
315. MATTA, semiantik/ Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
316. KÅSOR, 2 st, silver, bl a Johan Leffler, Falun 1778.
316. KÅSOR, 2 st, silver, bl a Johan Leffler, Falun 1778.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
317. BRICKA, silver. Ryssland 1809.
317. BRICKA, silver. Ryssland 1809.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
318. DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.
318. DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
319. SKÅL/TROFE, silver, Danmark 1911,  867g.
319. SKÅL/TROFE, silver, Danmark 1911, 867g.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
320. IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början.
320. IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
322. ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.
322. ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
Klubbat pris 
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
326. BORDSLAMPA, brons.
326. BORDSLAMPA, brons.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
331. Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie.
331. Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
341. C Göran Karlsson, Komposition.
341. C Göran Karlsson, Komposition.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900.
343. PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
345. PALL, mahogny ca 1900.
345. PALL, mahogny ca 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
346. VICTOR VASARELY. Färgserigrafi, signerad i blyerts och numrerad 195/250.
346. VICTOR VASARELY. Färgserigrafi, signerad i blyerts och numrerad 195/250.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
348. SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
348. SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
353. Bengt Lindström, Utan titel.
353. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
362. KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal.
362. KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 500 - 5 500 SEK
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
395. Eric Detthow, Utan titel.
395. Eric Detthow, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
407. Emma Magnus, Prinsessa.
407. Emma Magnus, Prinsessa.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. Antoni Tàpies, "Empreintes de mains".
408. Antoni Tàpies, "Empreintes de mains".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
409. LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
409. LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
410. GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.
410. GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
411. John Börjeson, Stående yngling.
411. John Börjeson, Stående yngling.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK