Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
110 föremål
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. Erotiskt motiv.
77. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
105. TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.
105. TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
800 SEK
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
113. OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900.
113. OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 030 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
302. SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.
302. SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad  brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK