Eclectic Auktion S197

75 föremål
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
42. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
69. HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
70. BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
83. ASK, koppar, Sydostasien.
83. ASK, koppar, Sydostasien.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 SEK
89. BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
95. BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 4 000 SEK
147. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
171. KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
172. KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
178. SPEGELLAMPETT,  B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
188. MASK, Afrika 1900-tal.
188. MASK, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
191. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
209. HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 SEK
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
243. VÄGGKONSOL, papier machè,  barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
259. SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
264. DANSMASKER, 2 st,  Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
271. PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
320. IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
322. ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
326. BORDSLAMPA, brons.
326. BORDSLAMPA, brons.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 SEK
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
409. LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
423. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
428. SOCKEL, 1900-tal.
428. SOCKEL, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
432. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
547. ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
555. MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
580. BORDSLAMPOR, ett par. Empirestil.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
587. SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK