Eclectic Auktion S197

53 föremål
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
41. SIDEBOARD, regencystil,  England, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
Klubbat pris
16 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
166. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 SEK
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
266. KARMSTOL, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
308. SKÅP. Sverige, omkring år 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
Klubbat pris
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
345. PALL, mahogny ca 1900.
345. PALL, mahogny ca 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
424. TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
429. KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

243. Peter Frie, Utan titel.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
56 000

ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK