Eclectic Auktion S197

35 föremål
5. JOSEF LORENZL
Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
5. JOSEF LORENZL Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 15 000 SEK
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
73. VAS, majolika 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
255. URNA, keramik, 1800-tal.
255. URNA, keramik, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
343. PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
362. KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
444. VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M  Vallauris,  Gerbino.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
542. TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
575. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
579. AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
581. TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
585. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK