Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
206. SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.
206. SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
209. HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.
209. HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 030 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
226. Lars Lerin, "Snowhill".
226. Lars Lerin, "Snowhill".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
231. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
231. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
237. Pie Gould, "En ny början".
237. Pie Gould, "En ny början".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
243. VÄGGKONSOL, papier machè,  barockstil, 1800-talets slut.
243. VÄGGKONSOL, papier machè, barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
251. BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.
251. BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
254. SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.
254. SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
255. URNA, keramik, 1800-tal.
255. URNA, keramik, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
256. BORDSLAMPA,  Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.
256. BORDSLAMPA, Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
257. BORDSLAMPA,  senempire. Frankrike 1800-talets första del.
257. BORDSLAMPA, senempire. Frankrike 1800-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
259. SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal.
259. SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
260. Nathalia Edenmont, "Pelican".
260. Nathalia Edenmont, "Pelican".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
264. DANSMASKER, 2 st,  Afrika, 1900-tal.
264. DANSMASKER, 2 st, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
266. KARMSTOL, 1700-tal. Barock.
266. KARMSTOL, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
268. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.
268. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
271. PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.
271. PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
274. OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal.
274. OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
277. JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm  1896.
277. JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
279. TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.
279. TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
282. MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.
282. MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
284. Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix".
284. Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
285. Badande nymfer.
285. Badande nymfer.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
286. Antoine Coypel Efter, "A son altesse Royalle Monsigneur le Duc d'Orleans".
286. Antoine Coypel Efter, "A son altesse Royalle Monsigneur le Duc d'Orleans".
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
294. Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976.
294. Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
295. SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
295. SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
296. KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900.
296. KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
297. MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm.
297. MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
298. MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.
298. MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
299. MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm.
299. MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
300. MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm.
300. MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
302. SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.
302. SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
303. MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm.
303. MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
304. MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm.
304. MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
307. MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.
307. MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
308. SKÅP. Sverige, omkring år 1900.
308. SKÅP. Sverige, omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK