355
259444

RACHELLE DUPRÈ, tvådelad ensemble bestående av kappa och klänning, 1960-tal.

Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
87 - 105 EUR
91 - 109 USD
Klubbat pris
1 200 SEK

Hundtandsmönstrad ylle i cerise och marinblått. Kappa i Chanelmodell med liten ståkrage samt fyra utanpåliggande fickor. 3/4 arm. Helfodrad. Etikettmärkt: "Rachelle Dupré, MONTE-CARLO". Rygglängd mitt bak 90, bystvidd 86, ärmlängd 32 cm (motsvarar ung dagens 36). Ärmlös klänning med liv cerise crêpesiden och kjol i hundtandsmönstrad ylle i cerise och marinblått. Dragkedja i rygg, knytband i midja. Löstagbar slips medföljer. Rygglängd mitt bak 91, midjevidd 72 cm.

Smärre slitage.