Vintage och Juveler S198

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
30HÄNGE, briljantslipad diamant, ca 1.20 ct.Ca 1.20 ct.
190RING, cushionslipad diamant, ca 0.85 ct.Cushionslipad.
417HERMÈS, scarf, "Aux champs".
472HERMÈS, mössa 2000-tal.Obetydligt slitage.
582LOUIS VUITTON, handväska, "Trouville" 1990-tal.Korrekt modell är Trouville, lillasyster till Beauville

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
710AAFTONKAPPA, Budapest/Wien tidigt 1900-tal.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
31ÖRHÄNGEN, Bulgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
89GARNITYR, 3 delar, diadem, collier samt örhängen, guld med citriner samt gammalslipade diamanter. 1800-tal.
96BROSCH, briljantslipade diamanter och smaragder.
102COLLIER, odlade pärlor, lås med briljantslipade diamanter.
138RING, navettslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
145COLLIER, olikfärgade safirer, tot. 33.50 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 2.09 ct.
149RING, cabochonslipad smaragd och briljantslipade diamanter, Stockholm, 1953.
150ARMBAND, odlade pärlor med guldlås.
151COLLIER, odlade pärlor med diamantlås, Stigbert, Stockholm, 1956.
152RING, grön turmalin, 2.02 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.42 ct, Sengels, 1988.
153ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct och rundslipade smaragder.
180RING, akvamarin och briljantslipade diamanter, Stockholm, 1957.
233COLLIER, droppslipad diamant, 2.15 ct enl cert GIA, samt briljantslipade diamanter, tot. ca 2.30 ct.
234RING, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.49 ct.
250RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
273COLLIER, 107 briljantslipade diamanter, tot. 22.56 ct.
307CHANEL, sminkväska.
363YVES SAINT LAURENT, dräkt tvådelad bestående av kavaj och kjol.
573LOUIS VUITTON, weekendbag.
574LOUIS VUITTON, handväska samt plånbok.
585LOUIS VUITTON, plånbok.
600LOUIS VUITTON, skärp.
671BALENCIAGA, cocktailklänning.
708HATTIE CARNEGIE, aftonjacka.
713AFTONKLÄNNING, 1920/30-tal, Sverige enl uppgift Göteborg.
719AFTONKLÄNNING, 1920-tal.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.