404
286028

BALENCIAGA, balklänning, 1960-tal

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris

Två lager tyll med svarta och crèmefärgade prickar. Rynkat åtsittande liv med smala axelband samt två svarta sidenrosetter bak. Volumiös kjol med crèmefärgat sidenfoder. Uppsydd på NK's franska avdelning. Etikettmärkt "A.B. NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM". Rygglängd mitt bak 120, bystvidd 72, midjevidd 60 cm.

Slitage. Fläckar samt hål i tyllet, hänget borta på dragkedjan.

Proveniens

Klänningen har tillhört Hans Asplunds hustru.
Hans Asplund var under 50- och 60-talen chefsarkitekt för NK:s till- och ombyggnader (se Parkaden, NK:s skönhetssalong, hissar, etc.), son till Erik Gunnar Asplund (Skogskyrkogården och Stockholms stadsbibliotek)