CHANEL enligt uppgift, hänge, ej märkt.
Guldfärgad metall i form av ett kors med fem cabochonslipade stenar, fyra röda och en grön. Otydligt märkt bland annat "REPOSE" samt numrerad. Längd 7,5 cm.
Stenar med smärre slitage/repor. Guldbelägg med slitage.