Monogram canvas med svartlackerade metallskodda kanter. Träribbor samt på hjultrissor. Utvändigt rester av reseetiketter. Mässingslås märkt " MADE IN FRANCE". Invändigt fodrad med röd/vit-randig bomull. Etikettmärkt "1. RUE SCRIBE PARIS Louis Vuitton 149. NEW BOND ST. LONDON". Längd 90, bredd 52, höjd 59 cm.
Smärre skador, slitage, saknar inredning, invändigt fläckar.