Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
484
347727

LOUIS VUITTON, koffert, tidigt 1900-tal

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Monogram canvas med svartlackerade metallskodda kanter. Träribbor samt målad blå/grön randdekor. Mässingslås märkt "70 CHAMPS ELYSEES PARIS Louis Vuitton 149 NEW BOND ST. LONDON MADE IN FRANCE" SAMT "030578". Ägarmärkning "D.DUKE NEWPORT RHODES ISLAND". Invändigt fodrad med beige bomull. Etikettmärkt "ASNIÈRES S/SEINE Louis Vuitton LILLE 34. RUE FAIDHERBE NICE 4. JARDIN PUBLIC 149. NEW BOND ST. LONDON". Stämpelmärkt "725170". Längd 90, bredd 54, höjd 33 cm,

Smärre skador, slitage, invändigt fuktfläckar, saknar inredning. Smärre renoveringar.

Proveniens

Doris Duke (1912-1993), amerikansk arvtagerska efter tobaksmagnaten James Buchanan Duke, ibland kallad för "Världens rikaste flicka". Hon var trädgårdsarkitekt, konstsamlare och filantrop. Älskade att resa jorden runt samt hade en stor mängd intressen såsom journalism, surf-tävlingar, jazzpiano, bevarande av vildliv samt orientalisk konst.
Ett av familjens residens, The Rough Point, var beläget på Newport, Rhode Island.