Madeleine Pyk – en samling F769
493
347729

LOUIS VUITTON, koffert, sekelskiftet 1800/1900

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 750 EUR
4 360 - 5 450 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Monogram canvas med svartlackerade metallskodda kanter. Träribbor och målad randdekor i blått/rött. Rester av diverse reseetiketter. På hjultrissor. Ägarmärkning i rött "GEORGES S.BAILEY CALIFORNIA, USA" SAMT MONOGRAM "G.S.B" på sidorna. Invändigt fodrad med beige bomull samt med namnskylt "Bailey" samt stämpelnumrering "116073". Inredning. Längd 111, bredd 61, höjd 70 cm.

Smärre skador, slitage, invändigt fläckar. Smärre renovering.

Proveniens

George S Bailey, grundare till Bailey Hat Company 1922, Los Angeles California. Blev ett stort namn inom Hollywood och gjorde hattar till flertalet celebriteter såsom Humphrey Bogart, Cary Grant, Bing Crosby och Gary Cooper.