Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
512
350191

LOUIS VUITTON, koffert, 1900-talets början.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Monogram canvas med läderskodda kanter. Träribbor. Mässingslås märkt "70 CHAMPS-ELYSEES PARIS Louis Vuitton 149 NEW BOND ST. LONDON". Ägarmonogram i rött på sidorna "M.S.R" samt på adressetikett "Fru Carl Johan Robbert". Rester av diverse reseetiketter. Invändigt fodrad med oblekt linne/bomull. Etikettmärkt "ASNIERES S/SEINE 70 CHAMPS-ELYSEES PARIS Louis Vuitton LILLE 34. RUE FAIDHERBE NICE 4. JARDIN PUBLIC 149. NEW BOND ST. LONDON". Otydlig siffermärkning. Längd 60, bredd 47, höjd 53 cm.

Smärre skador, slitage, på ovansidan av locket rester av röd lack.