530
344798

AUX ETATS UNIS, koffert, tidigt 1900-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Rutmönstrad canvas med läderskodda kanter. Träribbor. Reseetikett på ovansidan från "ILE DE FRANCE". Mässingslås märkt "DEPOSÉ E.GOYARD... 29 PARIS 233 Rue D'Honoré". Ägarmärkning i rött på kortsidorna "B.C". Invändigt fodrad med linne/bomull. Etikettmärkt "Aux Etats Units 229 Rue St Honoré PARIS" samt "96506". Längd 110, bredd 57, höjd 54 cm.

Smärre skador, slitage, inredningen saknas, invändigt fläckar och lagning

Proveniens

Fru Beatrice Cartwright, arvtagerska Standard Oil

Nyckel medföljer. Äldre lås märkt Goyard, troligen ursprungligt.