560
350833

MOGENS ERIKSEN, ensemble bestående av klänning och kappa, 1960/70-tal

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
262 - 306 EUR
276 - 323 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Kappa i beige siden med guldfärgade ränder. Svagt utställd modell med dubbelknäppning samt midjeskärp. Dolda sidfickor. Invändigt beige sidenfoder. Storlek ca 36/38. Längd mitt bak 90, ärmlängd 40, bystvidd 96 cm. Klänning i beige siden. Figurnära modell, v-ringad med hängslen, dragkedja. Helfodrad med beige siden. Etikettmärkt: "Mogens Eriksen COPENHAGUE". Längd mitt bak 67, bystvidd 80, midjevidd 80 cm.

Obetydligt slitage.

Mogens Eriksen, dansk modedesigner, som skapat framförallt åt det danska kungahuset samt flertalet framstående danska societetsdamer.