Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
560
350833

MOGENS ERIKSEN, ensemble bestående av klänning och kappa, 1960/70-tal

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
291 - 339 EUR
333 - 388 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Kappa i beige siden med guldfärgade ränder. Svagt utställd modell med dubbelknäppning samt midjeskärp. Dolda sidfickor. Invändigt beige sidenfoder. Storlek ca 36/38. Längd mitt bak 90, ärmlängd 40, bystvidd 96 cm. Klänning i beige siden. Figurnära modell, v-ringad med hängslen, dragkedja. Helfodrad med beige siden. Etikettmärkt: "Mogens Eriksen COPENHAGUE". Längd mitt bak 67, bystvidd 80, midjevidd 80 cm.

Obetydligt slitage.

Mogens Eriksen, dansk modedesigner, som skapat framförallt åt det danska kungahuset samt flertalet framstående danska societetsdamer.