Svart krokodil. Tre fack invändigt, varav ett störrre. Spänne i guldfärgad metall märkt "HERMÈS-PARIS". Fyra tellikor under. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS", artisanstämplad "P ". 35 x 25 x 12 cm.
Smärre slitage.