Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
639
306431

MÄRTHASKOLAN Franska avdelningen, aftonklänning

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
145 - 194 EUR
166 - 222 USD
Klubbat pris
1 800 SEK

Svart sammet. V ringad baktill med kort släp. Tillhörande skärp som knyts till rosett. Helfodrad i svart siden. Etikettmärkt "H.K.H Kronprinsessans Hovleverantör Märthaskolans FRANSKA AVDELNING STOCKHOLM". Rygglängd bak ca 160 cm, bystvidd 92 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Har tillhört Ulla Sandahl, statist i flertalet svenska filmer. Klänningen har medverkat i bl a Apassionata med Georg Rydeberg och Viveka Lindfors.