639
306431

MÄRTHASKOLAN Franska avdelningen, aftonklänning

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
131 - 175 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
1 800 SEK

Svart sammet. V ringad baktill med kort släp. Tillhörande skärp som knyts till rosett. Helfodrad i svart siden. Etikettmärkt "H.K.H Kronprinsessans Hovleverantör Märthaskolans FRANSKA AVDELNING STOCKHOLM". Rygglängd bak ca 160 cm, bystvidd 92 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Har tillhört Ulla Sandahl, statist i flertalet svenska filmer. Klänningen har medverkat i bl a Apassionata med Georg Rydeberg och Viveka Lindfors.