832
326853

MÄRTHASKOLAN Franska avdelningen, aftonklänning, troligen 1960-tal

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris

Stålgrått siden med tryckt rosdekor i olika rosa toner. Axelbandslöst figursytt korsetterat liv. Tulpanformad kjol som formar dubbla kjolar baktill fästa med rosetter i sidan. Etikettmärkt: "H.M Drottningens Hovleverantör Märthaskolans Franska Avdelning STOCKHOLM". Rygglängd mitt bak 120 cm, bystvidd 78 cm, midjevidd 74 cm.

Obetydligt slitage