244
380050

International Watch Company, Schaffhausen, IWC, Frackur, 18 vitguld, 1930-tal. Vikt ca 55 + 8 gram.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Boett i 18k vitguld samt klockkedja i 14k vitguld. Glas. Märkt International Watch Co Schaffhausen. Applicerad arabiska siffror. Diameter 47 mm. Klockkedja, längd 43cm. Gravyr Bukarest 1931.

Repor, slitage på boett samt urtavla. Siffror med beläggningar. Ej funktionstestad. Gravyr. Anlöpning i kanter på urtavla.