333
388755

LOUIS VUITTON, koffert, omkring sekelskiftet 1900.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Brunt naturfärgad skinn med beige stickningar. På hjultrissor. Läderöglor märkta "PARIS LOUIS VUITTON LONDON". Mässingstellikor märkta "LOUIS VUITTON". Mässingslås märkt "Bte SG. DG PATENT RUE SCRIBE PARIS LOUIS VUITTON LONDON 454 STRAND MADE IN FRANCE". Invändigt fodrad med beige bomull, med inredningslåda. Etikettmärkt "105652 LOUIS VUITTON LONDON 454 STRAND PARIS 1 RUSE SCRIBE MEDAILLE D'OR PARIS 1889 HOURS CONCOURS CHIGACO 1893". 91 x 91 x 53 cm.

Troligen senare omklädd med originalbeslag. Senare fodring samt hjul. Smärre skador, slitage, fläckar, fläckar invändigt.