397
351682

JÖRGEN BENDER, cocktailklänning

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
131 - 174 EUR
137 - 182 USD
Klubbat pris
1 000 SEK

Marinblå- och vitrutig siden chintz. Skrynklat liv med plisserat avslut. Puffärmar. Dragkedja i rygg. Helfodrad med vit acetat/siden. Rygglängd mitt bak 69, bystvidd 81, midjewidd 68, ärmlängd 40 cm.

Normalt slitage. Fläckar invändigt på foder.

Jörgen Bender (1938-1999), dansk modeskapare med från 1960-talet kungahuset som sin främsta kund, men har även sytt till drottning Silivia och Sonja av Norge.