456
351050

YVES SAINT LAURENT, tvådelad dräkt bestående av kavaj samt kjol, ur Ryska kollektionen.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
131 - 174 EUR
137 - 182 USD
Klubbat pris
2 200 SEK

Tvådelad bestående av jacka samt kjol, svart sammet. Jacka framtill med knäppning, rynkat axelparti samt puffärm. Helfodrad med svart siden. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche PARIS MADE IN USA". Rygglängd mitt bak ca 71 cm, bystvidd ca 106 cm, ärmlängd ca 50 cm. Kjol, svagt utställd modell. Två fickor i sidorna. Helfodrad med svart siden. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche PARIS MADE IN FRANCE". Enligt etikett storlek 42. Midjevidd ca 72 cm, längd ca 71 cm.

Obetydligt slitage, enstaka märken.

Influerad av Sergej Diaghilevs ryska baletten presenterade Yves Saint Laurent den Ryska kollektionen 1976. I en orgie av antimodernistiska ornament, sammet, guldbroderier och ryska pälsmössor banade den väg för det överdådiga 80-talet och gick helt emot den tidigare "naturliga" trenden.