630
351722

JÖRGEN BENDER, aftonkappa 1960/70-tal.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
131 - 175 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
900 SEK

Guldfärgad thaisiden. A-linjeformad, knäppes framtill vid hals. Hög slits i rygg. Rak trekvartsarm. Rygglängd mitt bak 95, ärmlängd 25 cm.

Obetydligt slitage.

Jörgen Bender (1938-1999), dansk modeskapare med från 1960-talet kungahuset som sin främsta kund, men har även sytt till drottning Silivia och Sonja av Norge.