Tourillon clemence i färgen ciel med ljusblå stickningar, beslag i palladiumbehandlad metall i silver. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Spänne märkt: "HERMÈS-PARIS " samt artisanstämplad "27L", inramat "M". Fodrad med ljusblått skinn, invändigt två fack varav ett med dragkedja. 35 x 25 x 18 cm.
Smärre bruksslitage och några märken på baksidan.
Originalask medföljer.