Vintage och Juveler, S201

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
56HÄNGSMYCKE/BROSCH, fasettslipade citriner. 1800-tal.OBS utropet ändrat till 8000 ( 6000 i katalog)
81BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct, med navetteslipade rubiner, 1950-60-tal.One stone is missing.
167RING med briljantslipad diamant, 1.34 ct.1.34 ct enligt certifikat (katalogiserat som 1.35 ct)
232PÄRLCOLLIER, Torndahls.Obs pärlor ej odlade, dessa pärlor är bijouterier.
871HERMÈS, sjal.OBS!Korrekt mått är ca 144 x 205 cm.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
134RING, brilliantslipad diamant, ca 1.40 ct.
220ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct,
221COLLIER, briljantslipade diamanter, ca 0.80 ct.
241DAMARMBANDSUR, Omega med briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
242DAMARMBANDSUR, Omega, med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
252JAEGER-LECOULTRE, herr, 18k vitguld, omkring 1900-talets mitt.
270CARTIER, Tank, förgyllt sterlingsilver, sent 1900-tal.
612HERMÈS, handväska, "Constance".
617HERMÈS, beachbag / axelremsväska.
682CHRISTIAN DIOR, aftonväska.
688HERMÈS, skärp.
754LANVIN, cocktailklänning.
826HERMÈS, strandväska samt två stycken saronger och en keps.
830HERMÈS, skärp.
834HERMÈS, handväska / axelremsväska samt plånbok, "Kelly Dance".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.