214
489626

Louis Vuitton

(Frankrike, Född 1854)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris

Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74
Louis Vuitton
(Frankrike, Född 1854)

BILKOFFERT, Louis Vuitton, tidigt 1900-tal

Svart skinn med mässingsskodda hörn och läderband. Plåtklädd botten med träribbor. Mässingshandtag. Svängd rygg. Beslag märkta "Louis Vuitton". Invändigt beige canvas, tre lådor. Etikettmärkt "Louis Vuitton 1 RUE SCRIBE PARIS, LILLE 34 RUE FAIDHERBE, NICE, 4 JARDIN PUBLIC, 49 NEW BOND ST LONDON". Numrerad 186809. Ca 87 x 66 x 50 cm.

Skador, hårt slitage, några senare spikar, ett låsspänne saknas

Formgivare