Svart kalvskinn med svarta stickningar, beslag i metall med guldöverdrag, spänne märkt "HERMÈS-PARIS". Lås och nyckelhållare med nycklar samt axelband medföljer. Fodrad i svart skinn, invändigt tre fack varav ett med dragkedja. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE", artisanstämplad "23X", inramat "J". 35 x 25 x 13 cm. Dustbag medföljer.
Smärre bruksslitage.