Lila skinn med guldfärgade beslag och dragkedjor. Ett mindre fack fram. Fodrad i svart canvas tyg, ett fack med dragkedja invändigt. Med avtagbar axelrem samt liten spegel i skinnband. Stämpelmärkt "BALENCIAGA PARIS" samt numrerad. 37 x 25 x 13 cm.
Liten nagg i skinn på baksidan. Smärre bruksslitage.