AFTONKLÄNNING MED JACKA SAMT AFTONVÄSKA, Märthaskolans Franska avdelning 1960-tal

Turkos siden med glaspärlsbroderi. Ärmlös klänning med dold dragkedja i sidan. Bystvidd ca 80, midjevidd, längd ca 122 cm. Jacka med pärlbroderad krage och kant. Bystvidd ca 90, ärmlängd ca 33, längd ca 55 cm. Aftonväska ca 25 x 19 cm.

Visst bruksslitage, vissa åldersfläckar. Fläck under krage på jackan

Utropspris
2 500 SEK