MARTIN & RUNYON, Autoperipatetikos walking doll, USA, 1860-tal.

Huvud i porslin. Armar av stoppat läder. Stövlar i mässing. Urverksdriven med gångfunktion. Originalkartong märkt London. Invändigt stämplad "From J Peacock Doll Maker The Rocking Horse New Oxford Street Corner of Bloomsbury St. London, WC". Höjd 25 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Kartongen med lagningar, fläckar och skador. Urverk fungerar. Nyckel finns.

Utropspris
6 000 SEK