Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Gundorph Albertus

(Danmark, 1897-1970)
Gundorph Albertus
(Danmark, 1897-1970)

GUNDORPH ALBERTUS, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, design 468 B, sterling,

svenska importstämplar GAB F, genombrutet ben på rund fot. Diameter 26 cm, höjd 15,5 cm, vikt 900 g.

Smärre repor.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13