Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, flossa, 341 x 199 cm, "Almarna", signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1930. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, fläckar, malskador, hål, smärre skador. Sidorna med smärre trampveck, en skadad långsida med längsgående revor, något skadade kortsidor, skadade fransar, de flesta fransar saknas.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Formgivare

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK